Закрыть
Ваше имя
Контактный телефон
ВХОД

Норма :: Национальный академический театр оперы и балета Украины имени Т. Шевченко
Билеты на оперу Норма в Киеве
Мероприятие находится в архиве

Вінченцо Белліні

Лірична трагедія на 2 дії

Диригент-постановник: ДЯДЮРА Микола
Режисер-постановник: СОЛОВ’ЯНЕНКО Анатолій
Хормейстер-постановник: ВЕНЕДИКТОВ Лев
Художник-постановник: ЗЛОБІН Андрій
Художник костюмів: ІПАТЬЄВА Ганна
Балетмейстер-постановник: РЕХВІАШВІЛІ Аніко
Диригент: КУЛЬБАБА Алла
Хормейстер: ЗГУРОВСЬКИЙ Владислав

Виконується італійською мовою
Тривалість: 2 год. 40 хв.


  Опера 26 грудня 1831 р. цією оперою театр Ла Скала відкрив зимовий сезон оперою "Норма" Вінченцо Белліні. Виконання опери супроводжувалося вигуками і свистом. Як говорив Белліні, відбувся «блискучий провал». Композитор, розуміючи, що твір не заслуговує на такий прийом, був у розпачі. Він писав своєму другові Флорімо: «Всупереч усьому, кажу відверто тільки тобі, що інтродукція, вихід, каватина Норми, дует двох жінок із наступним тріо, фінал І дії і потім інший дует жінок, весь фінал ІІ дії, що починається гімном війни, – все це фрагменти музики, які мені подобаються настільки, що я був би щасливий, якби міг створити щонебудь подібне у своєму подальшому мистецькому житті».
Про недоброзичливу обстановку, яка склалася навколо «Норми», пов’язану з інтригами впливових персон щодо суперництва між композиторами (мається на увазі між Белліні та Пачіні) писало багато дослідників творчості Белліні. Але були й інші причини нерозуміння та несприйняття твору. Італійська публіка того часу не відразу зрозуміла її новаторський характер: складність драматично насиченої увертюри, незвичайна побудова сцен, образ Норми, огорнутий таємничим світлом. Повне здивування викликав глибоко психологічний фінал ІІ дії, написаний без узвичаєної помпезності.
  Тим часом наступні вистави «Норми» проходили з усе наростаючим успіхом. Публіка почала вживатися у характер музичної драматургії опери та новизну її мови. Незабаром після виконання в Італії «Норма» обійшла сцени багатьох європейських театрів.
  Джерелом лібрето опери стала трагедія «Норма» драматурга А. Суме з тріумфом поставлена в паризькому театрі Одеон (1831). Дія відбувається у часи римського панування в древній Галлії, на північному заході Європи, заселеній племенами кельтів. В І ст. племена кельтів були підкорені римлянами та отримали назву галлів. Лібрето «Норми» належить до найкращих творів Феліче Романі. Італійський музикознавець Д. де Паолі писав, що «це справжня «tragedia lirica», при створені якої такий знавець класичної літератури, яким був Романі, безсумнівно керувався зразками грецької трагедії».
  За цим лібрето В. Белліні створив музичну трагедію, не схожу на опери-серіа, засновану на нових принципах музичної драматургії. Сила впливу «Норми» у її піднесеності та щирості людських стосунків. У партитурі опери немає жодної описової сторінки, жодного «декоративного штриха», усе спрямовано на розкриття стану душі героїв. «Я хочу знайти думку, яка була б одночасно молитвою і прокльоном, погрозою і запалом», – говорив Белліні своєму лібретисту Романі. Далекі від зовнішньої ефектності й масові патетичні героїчні сцени, де втілені мрії поневоленого народу про волю. Головні дійові особи опери – Полліон, римський проконсул у Галлії; Оровез– верховний жрець друїдів, Норма, його дочка, – віщунка, і Адальжіза, служниця в храмі друїдів. Ідея визвольної боротьби проти іноземного гноблення майстерно переплітається з мелодрамою, з любовною інтригою – всепоглинаючим почуттям, яке вступає в конфлікт із обов’язками. Норма має подати своїм співвітчизникам сигнал до початку повстання проти ненависних римлян. Але душу жриці сповнюють суперечливі почуття: вона кохає ворога свого народу – римлянина Полліона, заради якого порушила обітницю цнотливості і який став батьком двох її синів. У першій картині опери вона поки ще не зважується закликати своїх співвітчизників до повстання та війни проти Риму: зберігаючи мир, тим самим зберігає життя свого коханого. Однак, Норма відчуває, що Полліон охолонув до неї, і мучиться ревнощами, тугою, тривогою, ще не знаючи, що її суперниця – Адальжіза. Класичний любовний трикутник призводить до трагічної розв’язки. Норма, приносячи себе в жертву, урочисто сходить на жертовний вогонь. Знову спалахує пристрасть у гордому серці Полліона. Вражений шляхетністю та силою душі Норми, він йде за нею. Їх назавжди з’єднує всепоглинаюче полум’я.

Купити квитки на оперу Норма Національна опера України, Київ на сайті www.ovacii.com