Закрыть
Ваше имя
Контактный телефон
ВХОД

Спартак :: Национальный академический театр оперы и балета Украины имени Т. Шевченко
Купить билеты на балет Спартак
Мероприятие находится в архиве

Арам Хачатурян

Балет на 3 дії

Сценарій Миколи Волкова.
Редакція Юрія Григоровича.
Прем'єра на київській сцені відбулася 17 травня 1977 року
Диригент-постановник: РЯБОВ Олег
Хореографія та постановка: ШЕКЕРА Анатолій
Художник-постановник: НІРОД Федір

Тривалість: 2 год. 45 хв.

  У мистецтві театру і кіно мене як композитора завжди захоплюють героїчні образи, «істина пристрасті», великі соціальні конфлікти. Робота над музикою до фільму «Отелло», над музикою до вистав «Макбет» і «Король Лір» і особливо творення музики балету «Спартак» — все це частинки одного творчого ланцюга.
  Образ Спартака завжди привертав мою увагу. Дехто був здивований моїм вибором теми, закидав мені відхід у далеку історію. Але, як на мене, тема Спартака та повстання рабів у давньому Римі має неабияке значення і велике громадське звучання. Треба, щоб люди знали і згадували імена тих, хто ще на зорі людської історії сміливо повставав за свободу й незалежність.
  На жаль, музичні документи епохи Спартака майже не дійшли до нашого часу, і тому, закономірно, я не міг ними скористатися у своїй роботі. Дехто хоче почути у «Спартаку» елементи італійської музики. Проте це неправильно, бо італійська музика, відома нам приблизно з XIII—XIV століття, не має нічого спільного з музикою античної епохи. Не можна забувати й те, що Рим часів спартаківського повстання був багатонаціональною державою.
  Музику «Спартака» я творив, як і композитори минулого, коли вони зверталися до історичних тем: вони сприймали їх крізь призму власного художнього світогляду і розповідали про історичні події, зберігаючи свій почерк, свою манеру письма.
  Балет «Спартак» уявлявся мені твором з гострою музичною драматургією, з широко розгорнутими художніми образами та конкретною романтично-схвильованою інтонаційною побудовою мови.
  Усі досягнення сучасної музичної культури я вважав за необхідне залучити до розкриття трагедії Спартака. Тому балет написаний сучасною мовою, з сучасним розумінням проблем музично-театральної форми.
  Головні персонажі в балеті охарактеризовані своїми музичними темами. Крім індивідуальних характеристик є загальні, наприклад, тема Риму, тема пригноблених рабів та інші.
  «Спартак» замислювався мною як монументальна розповідь про могутню лавину античного повстання рабів на захист свободи людської особистості, якому я хотів віддати данину свого захоплення та глибокої поваги.

Купити квитки на балет Спартак Національна опера України, Київ на сайті www.ovacii.com