Закрыть
Ваше имя
Контактный телефон
ВХОД

Алєко+Болеро :: Национальный академический театр оперы и балета Украины имени Т. Шевченко
Мероприятие находится в архиве

Сергій Рахманінов

АЛЄКО
Опера на 1 дію

Лібрето Володимира Немировича-Данченка за поемою Олександра Пушкіна «Цигани»
Прем’єра на київській сцені відбулася 19 березня 2010 р

Диригент-постановник: КОЖУХАР Володимир
Режисер-постановник: МАЛАХОВ Віталій
Хормейстер-постановник: ВЕНЕДИКТОВ Лев
Художник-постановник: ЛЕВИТСЬКА Марія

Виконується російською мовою

  Сергій Рахманінов, будучи ще молодим композитором, який уже мав у доробку Концерт для фортепіано з оркестром, «Юнацьку симфонію», симфонічну поему «Князь Ростислав» за мотивами однойменної балади О.Толстого, за сімнадцять днів написав й оркестрував блискучу в художній довершеності одноактну оперу, за яку був удостоєний Золотої медалі Московської консерваторії і права на занесення його прізвища на мармурову дошку найкращих випускників уславленого музичного закладу.
  Вже через рік (27 квітня 1893 р.) «Алєко» поставив Московський Большой театр. Оперу дуже тепло сприйняла публіка. Свого юного колегу привітав Петро Чайковський, передрікаючи йому велике творче майбутнє. Мабуть, не без його участі відразу після московської прем’єри Сергій Рахманінов отримав пропозицію про постановку «Алєко» й на київській сцені. Унікальністю цієї постановки стало те, що прем’єрною виставою, яка відбулася 18 жовтня 1893 року, диригував автор.

Моріс Равель

БОЛЕРО
Балет на 1 дію

Сценарій Леоніда Солошина та Анатолія Шекери
Прем'єра на київській сцені відбулася 16 травня 1968 року

Диригенти: БАКЛАН Олексій, ВЛАСЕНКО Аллін, ГАМКАЛО Іван, МАКАРЕНКО Герман
Хореографія та постановка: ШЕКЕРА Анатолій
Художник: ЛІДЕР Данило

 Тривалість: 2 год. 00 хв.
  Ініціатором створення твору виступила талановита російська танцівниця Іда Рубінштейн. Вона звернулася до композитора з проханням написати для неї балет. Моріс Равель закінчив партитуру досить швидко і вже 20 листопада 1928 року на сцені Паризької опери відбулася прем’єра «Болеро», яка згодом стала всесвітньо відомим твором.
  Музика балету, танець Іди Рубінштейн, хореографія Броніслави Ніжинської та художнє оформлення Олександра Бенуа створили яскравий ансамбль, що захопив глядачів. Дія вистави відбувалася в іспанській таверні. На столі танцювала жінка. Її танець був центром, навколо якого нуртувало кохання й ревнощі. Але Равель уявляв собі цей балет дещо іншим. На сцені мав би розміститися корпус заводу, з якого виходили робітники та робітниці й танцювали на свіжому повітрі. На це композитора надихнули враження від давньої поїздки промисловими районами Бельгії та Рейну.
  Незважаючи на те, що «Болеро» побудовано на іспанській тематиці, дослідники творчості Равеля відзначили, що темп і форма цього твору не мають нічого спільного з класичним болеро – парним тридольним танцем, якому властиві пожвавлений рух, енергійна зміна ритмічних фігур. До речі, темп равелівського «Болеро» вдвічі повільніший за темп класичного болеро. Очевидно, автор не мав наміру суворо дотримуватися традиційної трактовки популярного танцю і, як стало відомо, нерідко був байдужим до назв своїх творів, а іноді й не проти того, щоб дивувати своїх слухачів.
  До цієї надзвичайної музики, сповненої протиріч між звабливою мелодикою у дусі іспанської пісенності та безпристрасним ритмом ледве чутного барабана, в різні часи зверталися такі відомі балетмейстери як Володимир Бурмейстер, Леонід Лавровський, Моріс Бежар…
  Київська сцена збагатилася цим твором у 1968 році. І з того часу «Болеро» надовго увійшло до репертуару театру, приваблюючи глядачів своєю образністю та пластичністю.
Першою виконавицею партії головної героїні балету – Дівчини в білому – стала відома характерна танцівниця, заслужена артистка України Наталя Уманова.
  Балетмейстер Анатолій Шекера, поставивши «Болеро» саме на Наталю Уманову, не помилився. Тогочасна преса відзначала, що у «Болеро» артистка виступила не просто танцівницею, а й актрисою, яка досягла великої драматичної виразності.

Купити квитки на  Алєко+Болеро Національна опера України, Київ на сайті www.ovacii.com