Закрыть
Ваше имя
Контактный телефон
ВХОД

Євгеній Онєгін :: Национальный академический театр оперы и балета Украины имени Т. Шевченко
Мероприятие находится в архиве

Петро Чайковський

Ліричні сцени на 3 дії

Лібрето Петра Чайковського та Костянтина Шиловського
за однойменним романом у віршах Олександра Пушкіна.
 
Прем’єра на київській сцені відбулася 16 квітня 1983 року.
Режисер-постановник: МОЛОСТОВА Ірина
Художник-постановник: НІРОД Федір
Хормейстер-постановник: ВЕНЕДИКТОВ Лев
Режисер: ТРЕТЯК Микола
Художник костюмів: ЛЕВИТСЬКА Марія
Диригенти: КУЛЬБАБА Алла, КОЖУХАР Володимир, ПЛІШ Богдан
Хормейстери: ПЛІШ Богдан, ТАРАСЕНКО Олександр
Балетмейстер: КЛЯВІН Роберт
Виконується російською мовою
Тривалість: 3 год. 10 хв

  «Євгеній Онєгін» П.І.Чайковського започаткував оперу нового типу, побудовану не на інтризі та історичному парадоксі, а на розкритті внутрішнього світу героїв. В основу лягли типові людські почуття, які випало переживати безлічі людей. Чайковський утверджував в оперному мистецтві ще незвичний на той час принцип психологічного реалізму «інтимної, але сильної драми».
  Через два роки після прем'єри опери на сцені Малого театру, вистава з'являється в репертуарі Великого театру. 19 жовтня 1884 року відбулася прем'єра «ліричних сцен» у Марийському театрі. Вистава мала грандіозний успіх. Вдячна публіка піднесла композитору срібний вінок.
  Наступні вистави проходили при переповнених залах. У квітні 1884 року «Євгеній Онєгін» був вперше показаний в Україні (Харків). А 11 жовтня того ж року прем'єра опери відбулася у Києві.
  Значний інтерес до твору виявили й зарубіжні театри. 24 листопада 1888 року «Євгеній Онєгін» був вперше показаний у Празькому національному театрі. За пультом стояв Чайковський. Незабаром «ліричні сцени» поставив на гамбурзькій сцені Густав Малер. За час, який пройшов після створення опери, вона йшла майже на всіх найбільших сценах світу — в Лондоні, Берліні, Відні, Мадріді, Мілані, Стокгольмі, Нью-Йорку...
  Київський оперний театр вже не раз звертався до сценічного втілення «Євгенія Онєгіна», і цей шедевр світової оперної класики зберігається в репертуарі понад 100 років.
  Так, у листопаді 1913 року театр вшанував 20-річчя з дня смерті П.І.Чайковського новою постановкою опери, яку здійснили режисер О.Улуханов та диригент Д.Пагані.
  Відомо й про постановку 1927 року, здійснену диригентом М.Вериківським. До речі, партію Ленського у ній виконував відомий російський співак Л.Собінов, який ретельно вивчив текст партії українською мовою.
  Сезон 1928/29 рр. ознаменувався появою нової вистави. Диригент Л.Брагінський та режисер В.Манзій показали яскраву виставу, залучивши молодих виконавців.
  Партію Татьяни співала З.Гайдай, Ольги - А.Левицька, Ленського — О.Колодуб та Б.Бобко, Греміна - Є.Циньов та М.Трифонов.
  Під час перебування Київської опери в Іркутську диригент В.Йориш та режисер М.Смолич здійснили нову інтерпретацію пушкінського твору.
  Сезони 45/46 та 51/52 рр. ознаменувалися появою ще двох постановок, здійснених режисерами М.Смоличем та В.Манзієм. Виставами диригували В.Тольба та О.Климов.
  Оригінальністю, сміливим пошуком нових засобів виразності, як драматургічних, так і художніх, відзначалася постановка 1968 року. Режисуру здійснив В.Скляренко, художнє оформлення — відомий сценограф Тетяна Бруні. Диригував виставою Л.Венедиктов. Цікаву, позначену багатьма творчими знахідками інтерпретацію, створила у 1972 році режисер І.Молостова разом з диригентом О.Рябовим та художником В.Левенталем.
  У 1983 році режисер І.Молостова разом з диригентом С.Турчаком, художниками Ф.Ніродом та М.Левитською яка створила ескізи костюмів, вдруге звернулася до прекрасної опери П.Чайковського, яка майже двадцять років йде на столичній сцені.
  За довгу сценічну історію «Євгенія Онєгіна» провідні партії у ній співали найкращі оперні виконавці — З.Гайдай, Л.Лобанова, Т.Пономаренко, Л.Чконія, Є.Колесник, Г.Ципола, Л.Руденко, Г.Туфтіна, В.Борищенко, В.Козерацький, П.Білинник, К.Огнєвой, А.Солов'яненко, М.Ворвулєв, Ю.Гуляєв, Д.Гнатюк, А.Мокренко, М. Роменський, А. Кікоть, М. Частій, А.Кочерга та ін.

 Василь Туркевич,
заслужений діяч мистецтв України


Купити квитки на оперу Євгеній Онєгін Національна опера України, Київ на сайті www.ovacii.com