Закрыть
Ваше имя
Контактный телефон
ВХОД

Борис Годунов :: Национальный академический театр оперы и балета Украины имени Т. Шевченко
Мероприятие находится в архиве

Модест Мусоргський

Народна музична драма на 4 дії з прологом

Обробка та інструментування Миколи Римського-Корсакова.
Лібрето Модеста Мусоргського за мотивами творів
Олександра Пушкіна та Миколи Карамзіна.
Дія відбувається у Росії та Польщі у 1598-1605 роках.
 
Прем’єра на київській сцені відбулася 14 грудня 1986 року.

Диригент: ГАМКАЛО Іван
Музичний керівник та диригент: КОЖУХАР Володимир
Художник: НОВАКІВСЬКИЙ Михайло
Режисер-постановник: СМОЛИЧ Дмитро
Хормейстер-постановник: ВЕНЕДИКТОВ Лев
Хормейстер: ЗГУРОВСЬКИЙ Владислав
Режисер: РЕКА Валентина
Балетмейстер-постановник: КОВТУН Валерій
Педагог-репетитор з балету: БРОДСЬКА Ірина
Суфлери: БУДЗЯК Роман, ГОНЦОВСЬКА Наталія
Концертмейстери: ОРЛЮК Світлана, РОМЕНСЬКА Наталія, ФЕСЕНКО Костянтин, ШЛЯПОЧНИК Майя, ДУДЕНКОВА Галина, САЧЕВСЬКА Тетяна, ТІТОВИЧ Анастасія
Виконується російською мовою
Тривалість: 3 год. 15 хв

  Між «Борисом Годуновим» О. Пушкіна і «Борисом Годуновим» М. Мусоргського лежала відстань у п'ятдесят років. Здавалося б, не так багато. Але це був час для Росії особливий, час, який дозволив осмислити драму поета «з середини», зрозуміти її істинний смисл, а водночас і нову для історикографії категорію — народ.
  Це був час між грудневим повстанням 1826 року (драму Пушкін закінчив 7 листопада 1825 року) і початком активного руху народників, в параметри якого входила Кримська війна і селянські рухи після лютневого маніфесту 1861 року про скасування в Росії кріпацтва.
  Актуальність пушкінського «Бориса» розглядалась Мусоргським не стільки історично, як соціально: на арену політичного життя все владніше і владніше виходив народ, маси. Не випадково, консервативні кола зустріли нову оперу так агресивно.
  У жовтні 1808 року М. Мусоргський приступає до роботи над «Борисом Годуновим». Пишеться йому легко — композитор живе в матеріалі, відчуваючи себе співучасником подій далекого минулого. Десь в кінці травня 1860 року Модест Мусоргський завершує клавір і приступає до інструментовки. Таким чином на створення «Бориса Годунова» пішло 9 місяців напруженої праці, по-справжньому щасливого для життя Мусоргського.
  Навесні 1870 року опера уже знаходиться в дирекції імператорських театрів у Петербурзі. Композитор з нетерпінням чекає на відповідь. Як і треба було сподіватися, новий твір імператорський театр не прийняв. Помине ще кілька років, перш ніж передовій музичній громадськості вдасться зламати опір чиновників від мистецтва. Тільки в січні 1874 року, завдяки клопотанню видатної російської співачки Ю. Платонової, опера прозвучала на петербурзькій сцені. М. А. Римський-Корсаков писав у своєму «Літописі», що невдовзі по прем'єрі «оперу спочатку підкоротили, вилучивши чудову сцену під Кромами, а років за два по тому, бог зна чому, перестали давати, хоч успіхом вона користувалась постійним і виконання її Петровим, а після його смерті - Ф. І. Стравінським, Платановою, Комісаржевським та іншими -було прекрасне. Ходили чутки, що опера не подобається царевій родині, натякали, що сюжет її, неприємний цензурі». Й справді. Прем'єра «Бориса Годунова» 1874 року йшла без таких сцен, як «У келії» та «Біля Васілія Блаженного». У 1890 році Олександр ІІІ власноручно викреслив оперу Модеста Мусоргського з репертуарного плану імператорських театрів. До революції «Борис Годунов» жодного разу у повному вигляді так і не йшов, навіть у приватній опері Мамонтова, яка дала світу Бориса Годунова — Шаляпіна. До речі, про це слід сказати окремо, адже 7 грудня 1898 року особлива дата в сценічній біографії «Бориса Годунова». Участь у виставі Федора Шаляпіна зробила оперу справді монументальною, епічною. Згодом геніальний співак виконає у «Борисі» усі басові партії — Пимена, Варлаама, Пристава. Дякуючи Шаляпіну розпочинається нова епоха в історії «Бориса Годунова», тріумфальний шлях опери на найбільших сценах світу. Успіх Шаляпіна залежав не тільки від безмежних вокальних та артистичних даних митця, але й від того, що він одним з перших зрозумів і відчув сутність новаторського пошуку Модеста Мусоргського, геніального творця оперного реалізму.
  Твір підкоряв правдивістю, глибиною розуміння історичного процесу, реалістичним і живим змалюванням типів. Але головним в ньому було, зрозуміло, широкий епічний показ народу як рушійної сили історії. У Пушкіна, який своїм «Борисом» реформував російську драматургію, «народ мовчить», у Мусоргського він повстає проти царя-Ірода, проти Бориса. І це відповідало духу епохи, духовним пориванням мас і новому співвідношенню сил на зламі 70-х років XIX століття. Мусоргський проводить яскраву і недвозначну паралель між XVII і XIX століттями, між заграванням і обманом простого народу Борисом і селянською реформою 1861 року.
  Київська сцена знала кілька інтерпретацій «Бориса Годунова» і таких блискучих виконавців заглавної партії як Михайло Гришко, Борис Гмиря, Андрій Кикоть, Олександр Загребельний, Анатолій Кочерга, Валентин Пивоваров, Микола Шопша, Тарас Штонда, Сергій Магера.


Купити квитки на оперу Борис Годунов Національна опера України, Київ на сайті www.ovacii.com